Read Our Latest News

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
ASO Model Fabrika & Öğren – Dönüş Sonuçları

Ankara Model Fabrika (Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi)Bakanlığımız, UNDP, Ankara Sanayi Odası ve ASO 1. OSB iş birliğinde 2017 Aralık ayında imzalanan işbirliği protokünü takiben 2018 yılı Haziran ayında merkezin kurulumunu ve kadrolarını tamamlayarak 11 Aralık 2018 de resmi açılış ile faaliyetlerine başlamıştır.Hata yapma serbestliğinin olduğu gerçek bir üretim hattında “Yalın Üretim” ilke ve metotlarının teorik ve grup atölye çalışmalarıyla firma katılımcılarına sunulduğu “Deneyimsel Eğitimler” ve bu eğitimlere firmaların kendi pilot alanlarında verilen saha koçluklarının da dahil edildiği “Öğren Dönüş Programlarıyla” firmaların kendi yalın liderlerinin yetiştirilmesi hedeflenmekte ve bu sayede KOBİ’ ler için düşük maliyetli, kısa sürede etkili sonuçlar alınabilen ve düşük bütçeli ve ölçeklenebilir yalın uygulamalarının mümkün olduğu ispat edilmektedir.

YALININ GELECEĞİ ENDÜSTRİ 4.0

Yalın üretimin temel amacı sıfır maliyet, israfları ortadan kaldırmak,  %100 kaliteyi sağlamak ve içerisinde hiçbir gereksiz unsuru barındırmamaktır. Endüstri 4.0 ise dijital olarak etkinleştirilmiş yalın olarak tanımlanabilir. Şirketler, uzun zamandır çok önemli olarak kabul edilen üç ana sistem çalışma şeklini uygulamak için bu yalın yöntemleri kullanacaktır: Teknik sistemler (süreçler ve araçlar) Yönetim sistemleri (organizasyon ve...

YALIN ÜRETİM

1. YALIN ÜRETİM TARİHÇESİ Yalın üretimin ilk ve en iyi uygulayıcısı Toyota’dır. Bu yaklaşımın esası Toyota üretim sistemine temel oluşturan Taiichi Ohno’nun Toyota yöneticileriyle birlikte gittiği Amerika Ford gezisinde ortaya çıkmıştır. Amaçları Amerikalı firmalarla rekabet edebilecek üretim sistemleri geliştirmektir. O zamanlar Amerika’da Henry Ford tarafından geliştirilen ve günümüzde hala kullanılan seri üretim sistemleri vardır. Bu...

JIT NEDİR?

Bizdeki adı ile “tam zamanında üretim” herkesin Just in Time olarak bildiği kavram zamanında Toyota firmasında ortaya çıkmış olan ve gelişmekte olan bir kavramdır. Temel hedefler iyileştirmeler yapmak ve bunları sürdürülebilir kılmaktır. Stok düzeyini azaltmak bu konuda çok kritiktir ve Japonlar da bu konuya çok dikkat çekmişlerdir. Stoklar halının altına süpürülmüş kirler gibidir. Görmezden gelinince belki rahatsız etmez ama ortamda sorun barındırdığı gerçeğini değiştiremez.

5S NEDİR?

5S, organizasyonlarda kaliteli çalışma ortamı oluşturmak ve sürekliliğin devamını sağlamak için geliştirilen bir tekniktir. Çalışma koşullarını performans, konfor, güvenlik ve temizlik açılarından en iyisi olmayı amaçlar. Ayrıca temiz, planlı ve düzenli bir çalışma ortamı sağlayarak israfların ve değişkenliklerin azalmasını sağlar. İsrafları görünür hale getirir ve elemeyi kolaylaşır. Ekipman, malzeme ve çalışma alanı üzerindeki kontrol artar. İşletme içinde çalışanların moralini yükseltir, takım çalışmasına teşvik eder. Kalite değerleri yükselir, harcamalar azalır, çalışanların iş güvenliği artar. Birim zamana düşen üretim ve katma değerler artar. 5S, beş aşamadan oluşur.